Lõppenud projektid

Siit leiad info projektide kohta, mis viidi ellu MTÜ asutamisest kuni 2023. aasta märtsini.

1000 kangelast lumes

  1. aasta oktoobris käivitas MTÜ Slava Ukraini koostöös Postimehe ja IT ettevõttega Solutional annetuskampaania „1000 kangelast lumes“ Ukraina sõiduritele talvevormide soetamiseks. 

Esialgu planeeriti soetada 1000 komplekti, kuid annetajate suure huvi tõttu võeti eesmärgiks soetada 2000 talvevormi. Kokku koguti annetustena 827 010.90 eurot. 

Vormid telliti Ukraina partnerite abil Dnipro tehasest. Ühe komplekti maksumus oli ligikaudu 400 eurot.  Kokku valmistati 2300 komplekti, millest 2299 on üle antud ning üht komplekti säilitatakse näidisena endise koostööpartneri laos. Talvevorme jagati Slava Ukraini sõprusüksustele üle kogu rinde (nt Mõkolajiv-Herson, Donetsk, Bahmut), sh 

 

463 vormi jagati 2022. aastal, ülejäänud 1836 vormi 2023. aasta alguses.

Talvevormi komplekt koosnes järgmisest osadest: talvejope, talvepüksid, fliis, soe aluspesu, torumüts, lumeülikond ja talvemüts.

Lahingumeditsiini koolitused (TCCC)

MTÜ Slava Ukraini alustas 2022. aastal koostööpartneritega TCCC ehk koolitusi esmaabi andmiseks lahingkannatanutele(tactical combat casualty care). Tegemist on spetsiaalse fookusega esmaabikoolitusega, mis tõenduspõhiselt vähendab lahinguväljal suremusprotsenti ning (tänu korrektsetele esmaabivõtetele) vähendab taastusravi koormust. TCCC koolituse läbinud sõdurid oskavad korrektselt kasutada IFAKis (IFAK = individuaalne esmaabikomplekt) olevaid esemeid.

2022. aastal tehti koostööd kolme erineva partneriga: NGO Koleso koostöös S-ARMS OÜ-ga, kes viisid läbi neli koolitust (ca 120 inimesele) ning ning koostööd katsetati ka Yaroslava Aidat Mazuriga. 2022. aasta juunist otsustas Slava Ukraini jätkata koostööd organisatsiooniga PULSE, kes osutus parimaks ja võimekamaiks koostööpartneriks.

 

 

Koostöö tulemusena koolitas PULSE 2022. aasta jooksul välja 3635 Ukraina sõdurit.  Hinnatakse, et iga vastava väljaõppe saanud sõdur oskab elupäästvat esmaabi anda kuni kümnele kaassõdurile enda ümber. Seega on koolitustest eelduslikult kasu saanud ligi 36 350 sõdurit. Koolitusi on pakutud üle Ukraina, eriti Ida- ja Lõuna-Ukrainas ning vajadusel ka päris rindeäärsetes piirkondades.

 

Koolitustest on osa saanud väga erinevad üksused: jalavägi, õhuvägi, piirivalve, mereväe kaitsjad, maavägi, territoriaalkaitse üksused, riigikaitse, politsei, turvateenistus jpt. Abi ja teadmisi on endiselt väga vaja ja seetõttu jätkame koostöös PULSE-ga Ukraina relvajõudude koolitamist ka 2023 aastal.

Kiirabide ja guerilla-kiirabide projekt

Sõja alguses osteti Eestist ja lähivälismaalt vanu kiirabiautosid ja transporditi need Ukraina erinevatele sõjaväeüksustele ja kohalikele haiglatele. Projekti vedas Tallinna Vanalinna Rotary klubi ja Slava Ukraini aitas logistika ja kiirabiautode vastuvõtjate leidmisega. Selliselt toimetati Ukrainasse 24. aprilliks 2022 46 täisvarustuses kiirabiautot.

 

 

Sõja edenedes ja vastavalt rindelt tulnud tagasisidele mõisteti, et suure klassikalise kiirabiga ei ole kõige parem rinde lähistel toimetada, sest ta on hea märklaud vastasele ja tabamuse või kulumise korral on seda keeruline parandada.

 

Seetõttu sündis guerilla-kiirabi kontseptsioon: lihtne, kerge, vähese elektroonikaga, võimalikult töökindel kiirabiauto. Guerilla-kiirabi on mõeldud haavatute transportimiseks kehval maastikul ning seda on võimalik „igaühel“ parandada. Slava Ukraini juhendamisel ehitati kiirabiautode sisu vajaduspõhiseks. Kontseptsioon töötati välja koostöös Ukraina rindemeedikute, Silwi Autoehituse ja SA Põhja-Eesti Regionaalkiirabikeskuse  vastutava kiirabitehnikuga.

Kiiraabiautosid on viidud nii sõjaväele kui haiglatele. 

 

Kümne auto valmimist toetas täielikult Merko Ehitus; hiljem hakati guerilla-kiirabisid ehitama Ukrainas kohapeal. Autode transportimisega on järjepidevalt aidanud Türi vabatahtlikud päästjad.

 

Guerilla-kiirabide projektile kulus 2022. aastal kokku 434 685,16 eurot annetajate raha. Kui esialgu ehitati ümber Eestis, siis hiljem juba Ukrainas kohapeal.

Eesti saun Ukrainasse

Projekt on algatatud koostöös Slava Ukraini, Kaitseliidu Toompea malevkonna ja OÜ Huum ühisprojektina. Raha koguti liikuva saunakompleksi jaoks, mis suudab teenindada tervet pataljoni.

 

Saunal on sõltumatu vee ja elektrivarustus eraldi toetusmasinaga. Sauna ette on võimalik panna püsti soojapuhuriga puhkeala telk, kus oleks võimalik riideid vahetada. Sauna juurde käib eraldi auto, mis tagab sauna veevarustuse.

 

MTÜ Slava Ukraini kaudu koguti raha ning saadeti Ukrainasse kaks sauna. Esimese sauna osas pani õla alla ka Kaitsevägi ning saun läks Karpatska Sitši pataljonile. Teine saun läks Krimmi-Tatarlaste pataljonile 2023. aasta alguses. Mõlemad pataljonid on vabatahtlikud pataljonid ning nende valikul küsiti nõu Eesti Saatkonnalt Kiievis. 

 

Ajavahemikult 03.11-31.12.2022 koguti saunaprojekti jaoks 39 755 eurot. Kui esimese saunaprojekti eelarveks prognoositi 37,7 tuhat eurot, kulus tegelikult 14,6 tuhat. Kokkuhoid tuli eelkõige Eesti Kaitseväe annetatud veoautode ja pesumaja konteineri abil. Kokkuhoitud raha kanti üle järgmise saunakomplekti eelarvesse. Ülejäänud summa eest soetati 2023. aastal veel üks saun.

Tänasel päeval on sellest algatusest sündinud uus organisatsioon Saunad Ukrainasse https://saunas4ukraine.org/et

Humanitaarabi andmine - "Lootuse jõulud" abipakk

Heategevuskampaania „Lootuse jõulud“ käivitati koostöös Postimehega. Eesmärk oli kinkida 100 000 Ukraina rindejoonel ja vabastatud külades elavatele ukrainlastele abipakk, mis sisaldaks esmavajalikku toitu, hügieenitarbeid ning tekke ja patja. 


Pakkide komplekteerimiseks kasutati nii eestlaste annetatud toitu kui ka Ukrainast ostetud toiduaineid ning hügieenitarbeid. Tekid ja padjad toodeti Dnipro tehases ning ka abipakid komplekteeriti Ukrainas, et toetada Ukraina majandust pakkudes sealsetele inimestele stabiilset sissetulekut.

Abipaki sisu: tatar, riis, kiirkaerahelbepuder, pasta tomatipasta, kauasäiliv piim, jahu, sool, suhkur, päevalilleõli, lihakonservid, kalakonservid, šokolaad, tee, hambaharjad, hambapasta, seep, šampoon-dušigeel, majapidamisseep, soe tekk ja padjad, kauapõlevad küünlad, tikud, taskulamp ja lisapatareid taskulambile. Lisaks pandi pakkidesse koostöös Reet Linna algatatud kampaaniaga eestlaste kootud villaseid sokke, kindaid, mütse ja salle.

 

Kokku õnnestus koguda kampaania läbiviimiseks 1 334 139.12 euro eest annetusi, mille eest soetati 18 600 abipakki 37 200 inimestele. Abipakki jagati 2022. aasta lõpus 2023. aasta alguses rindeäärsetes piirkondades elavatele inimestele (Izjum, Balakliya, Bahmut, Herzon, Hulyaipol, Orhiv, Nikopol, Marganets).  

 

Terve aasta jooksul laaditi Ukraina suunas liikuvad autod täis ukrainlaste soovitud meditsiinitehnikat, hügieenitarbeid, toitu jms Ukraina inimeste soovitud esemeid. Spetsiifilisemad vahendid osteti (nt žgutid), kuid koguti ka mitmesuguseid esemelisi annetusi. Vajaminevate esemete nimekirjad olid Facebookis ja kodulehel üleval ning inimesed said esemeid tuua erinevatesse annetuspunktidesse. Ukrainasse annetatud esemete nimekiri on siin. 

 

Ukraina toetamine muudel viisidel

Lisaks ülaltoodule viidi 2022. aastal Ukraina erinevatele väeosadele 32 nelikveolist autot, mis olid mõeldud esmajoones rindejoonele erinevate esemete ja sõdurite transportimiseks. 

Ukraina sõduritele saadeti esemeid ja toitu, mis oli eestlaste annetatud või annetuste eest ostetud

 

2022. aastal toetas MTÜ Slava Ukraini Eesti riigi poolt Ukrainasse viidud moodulhaigla (mille kogumaksumus on ca 8 miljonit eurot) varustuse soetamist 120 000 euro eest (mh hingamisaparaadi soetamine).