Slava Ukraini pakub sõjaväele abi meditsiiniliste tegevuste korraldamiseks rindel ning sõjaväele ja tsiviilelanikele oskusi, teadmisi ja vahendeid sõjakahjudega toimetulemiseks.
Tänasel päeval tegeleme peaasjalikult rindemeditsiiniga: mida lähemal on meieni jõudnud vajadus rindele, seda prioriteetsem see meie jaoks on.
Oma tegevustes sõltub Slava Ukraini täielikult annetustest. Kuni 10% annetustest kulub organisatsiooni üldkuludeks (töötajate palgad, kontorikulud jms).
Slava Ukraini lähtub oma tegevuses vabaühenduste eetikakoodeksist ning on liitunud annetuste kogumise hea tavaga.
Alates 1. oktoobrist 2022 kuulub MTÜ Slava Ukraini tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja.
Slava Ukraini tegevus on läbipaistev. Alates 2023. aastast on avalikult nähtav laekunud annetuste ja tehtud kulutuste ülevaatetabel. Uuendame tabelit kord kuus.
Koostöös meile juba tuttava organisatsiooniga PULSE soovime parandada vereülekannete tegemise võimekust rindeäärsetes stabiliseerimispunktides. Kiire evakuatsioon ning vereülekanne võimalikult vahetult pärast verekaotust kasvatab elumust nii 24 tunni kui ka 30 päeva vaates.
Verejooks lahinguväljal on sõjas välditava surma peamisi põhjuseid. Slava Ukraini on oma tegemistes püüdnud seda küsimust lahendada mitmel viisil: näiteks pakkudes lahingumeditsiini koolitusi, et sõdurid oskaksid korrektselt verejooksu peatada, samuti soetades ja ümber ehitades ATV-sid ja guerilla-kiirabisid ning jagades neid meedikutele ja meedikute üksustele üle rinde, et haavatute evakuatsioon oleks rindelt võimalikult kiire. Turvalisemas kohas on võimalik anda juba põhjalikumat esmaabi.
Praegu ei ole paljud Ukraina üksused võimelised rinde vahetus lähenduses vereülekannet ise korraldama, sest napib nii oskusi kui vahendeid. Seetõttu tehakse haavatule vereülekanne pahatihti alles haiglas, mis on moodsa meditsiinipraktika põhimõtete kohaselt liialt hilja. Samas on rindel olemas vereülekannete korraldamiseks head eeldused: suuremas osas brigaadides olemas meedikud või meedikute üksus.
Rindel tegutsevad meedikud vajavad vereülekande tegemiseks koolitust ning seadmeid vere transportimiseks (et veri oleks korrektselt jahutatud) ning seadmeid vere ülekandmiseks (mis eeldab eelnevalt vere soojendamist). PULSE on projekti käivitamiseks juba teinud ettevalmistusi. Sealhugas on PULSE koolitanud välja vajalike oskustega koolitajad, kuid edasiseks on meil vaja väga teie abi!
Soovime toetada PULSET kvaliteetse koolituse läbiviimiseks vajalike treeningvahenditega ning toetada kuni kuut üksust vereülekandeseadmetegaTegevuse kogukulu on 213 844.40 eurot, mis sisaldab vajalike treeningvahendite ja vereülekandeseadmete soetamist üksustele.
Miks just kuus üksust?
Esialgu soovime toetada kuut üksust, et koostöös organisatsiooniga PULSE saada piisavalt kogemust protsessi analüüsimiseks ja kirjeldamiseks erinevates rindelõikudes ning töötada rindeäärse vereülekandevõimekuse korraldamiseks standardiseeritud protseduur.
Ootame annetusi kontole EE927700771008965285 märksõnaga “veri”.
Soetame ja ehitame kaubikud guerilla-kiirabideks, millega üksused saavad evakueerida rindelt haavatuid sõdureid.
Guerilla-kiirabiautod on ehitatud keerulise maastiku läbimiseks. Siiski on mõnes rindelõigus maastikuolud nii rängad, et neid pole võimalik guerilla-kiirabiga läbida. Samuti võib juhtuda, et autol pole varjumiseks võimalust või et maastik on mineeritud. Sellisel juhul pakume üksustele ATV-d koos haagisega, millega üksused saavad haavatuid päästa paindlikumalt ja kiiremini.
Palju üks auto maksab?
Ühe sõiduki ligikaudseks maksumuseks on arvestatud maksimaalselt 12 200 eurot, mille eest soetatakse vajaminevad sõidukid, transporditakse need Ukrainasse, tehakse hooldusremont, tasutakse registreerimise kulu ning tagatakse autole lisaks neljale rehvile ka kaks varurehvi.
Mida autoga tehakse?
Projekti olulise osa moodustab sõiduki kindlate nõuete alusel ümberehitamine guerilla-kiirabiks, mis sisaldab endas näiteks auto tühjendamist, lihtsasti puhastatavate katete paigaldamist, haavatute transpordiks vajaliku korvsüsteemi paigaldamist, auto värvimist, akendele katete paigaldamist ning muid vajalikke töid. Kuna kiirabiautod sõidavad tihtipeale keerulistel teedel ja väga kiiresti, sisaldab eelarve ka auto kohta 800 eurot järelhooldusi.
ATV-dele soetame lisaks haagise ning vajadusel värvime ATV kaitsevärvi. Üldjuhul transpordime ATV-sid rindele minevate guerilla-kiirabide sees, et vältida lisakulusid transpordile.
Kust raha tuleb?
Projekti katame Slava Ukrainile laekunud annetuste abil.
Meiega on ühendust võtnud kaks üksust, kes paluvad väga külmutusautot, millega saab transportida rindelt seal surnud võitluskaaslasi.
Ühe laibaauto hind (auto, hooldus, kanderaamid, rehvid, transport Ukrainasse) on 12 111 eurot. Palun aita meil soetada külmutusautosid, mida sõjavägi väga vajab. Juba laekunud annetuste abil oleme soetanud ühe auto, kuid teise külmaauto jaoks kogume endiselt veel annetusi.
Lahingumeditsiini koolitusi viisime koostöös organisatsiooniga PULSE läbi 2023. aasta maist detsembrini. Sel perioodil said elupäästva esmaabi oskused 8619 Ukraina sõdurit!
Miks on lahingumeditsiiini koolitus oluline?
Lahingumeditsiini koolitusel õpitakse põhilisi elupäästvaid võtteid – kannatanu olukorra hindamine, žguti paigaldamine, hingamisteede vabastamine, esmaabi andmine suurte haavade korral jne. Koolitus hõlmab ka lahinguolukorraga arvestamist: olukorrale ohuhinnangu andmist ja taktikalist tegevust. See vähendab eesliini suremust, suurendab motivatsiooni ja pikemas perspektiivis vähendab taastusravi töökoormust. Hinnatakse, et koolituse läbinud sõdur päästab enda ümber kuni 10 inimese elu.
Kui palju sõdurite koolitamine maksma läks?
Raha koolituste läbiviimiseks koguti 2023. aasta veebruaris heategevussaates “Elagu Eesti! Slava Ukraini” 132 030 eurot. Selle eest planeerisime koolitada 8100 sõdurit. Ühe sõduri koolituse hind on 16.30 eurot. Tegelikult õnnestus meil projekti käigus koolitada ära lausa 8619 sõdurit!
Meie koostööpartner Ukrainas
Ukrainas viis lahingumeditsiini koolitusi läbi organisatsioon PULSE.
Koostöös õpilasfirmast väljakasvanud ettevõttega MilSpray saadetakse Ukraina sõjaväele Ukraina kaitseministri palvel 24 000 purki spreina kasutatavaid kamuflaažvärve.
Miks on speivärvid on head?
Kuna MilSpray värvid on tavapärase pasta asemel sprei kujul, saab selle kiirelt ja efektiivselt peale kanda. Sprei on nahasõbralikum ning lihtsamini mahapestav kui pasta.
Projekti maksumus
Projekti maksumus on 54 000 eurot ning see kaeti annetajate annetatud vahenditest. Värvide transpordi Ukrainasse korraldas Eesti Kaitsevägi.
Kaitseliitlaste eestvedamisel ja MTÜ Slava Ukraini rahastusega soetati 2023. aasta augustis kahe brigaadi snaipritele ja täpsuslaskuritele mitmesuguseid varustuselemente: näiteks vaatlusseadmeid, kaugusmõõtjaid ja droone.
Taustalugu
2023. aasta jaanuarist märtsini õpetasid Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna instruktorid välja Ukraina snaipreid ja täpsuslaskureid. Seega oli Kaitseliidul üksustega otsene kontakt ning täpselt teada, millist lisavarustust on sõduritele vaja.
Varustus
Augusti lõpus viisid Kirde maakaitseringkonna kaitseliitlased Ukraina 112. ja 116. brigaadidele vajaminevat varustust. Kaitseliitlaste eestvedamisel ja MTÜ Slava Ukraini rahastusega soetati erinevaid varustuselemente: näiteks vaatlusseadmeid, kaugusmõõtjaid ja droone, mis toimetati samadele võitlejatele, keda Kaitseliit sama aasta kevadel välja õpetas.
Projekti maksumus
MTÜ Slava Ukraini panustas projekti elluviimisse 98 898.00 eurot annetajate annetatud vahendeid.
2022. aasta oktoobris käivitas MTÜ Slava Ukraini koostöös Postimehe ja IT ettevõttega Solutional annetuskampaania „1000 kangelast lumes“ Ukraina sõiduritele talvevormide soetamiseks.
Esialgu planeeriti soetada 1000 komplekti, kuid annetajate suure huvi tõttu võeti eesmärgiks soetada 2000 talvevormi. Kokku koguti annetustena 827 010.90 eurot.
Vormid telliti Ukraina partnerite abil Dnipro tehasest. Ühe komplekti maksumus oli ligikaudu 400 eurot. Kokku valmistati 2300 komplekti, millest 2299 on üle antud ning üht komplekti säilitatakse näidisena endise koostööpartneri laos. Talvevorme jagati Slava Ukraini sõprusüksustele üle kogu rinde (nt Mõkolajiv-Herson, Donetsk, Bahmut), sh
463 vormi jagati 2022. aastal, ülejäänud 1836 vormi 2023. aasta alguses.
Talvevormi komplekt koosnes järgmisest osadest: talvejope, talvepüksid, fliis, soe aluspesu, torumüts, lumeülikond ja talvemüts.
MTÜ Slava Ukraini alustas juba 2022. aastal koostööpartneritega TCCC ehk koolitusi esmaabi andmiseks lahingkannatanutele (tactical combat casualty care koolitused). Tegemist on spetsiaalse fookusega esmaabikoolitusega, mis tõenduspõhiselt vähendab lahinguväljal suremusprotsenti ning (tänu korrektsetele esmaabivõtetele) vähendab taastusravi koormust. TCCC koolituse läbinud sõdurid oskavad korrektselt kasutada IFAKis (IFAK = individuaalne esmaabikomplekt) olevaid esemeid.
2022. aastal tehti koostööd kolme erineva partneriga: NGO Koleso koostöös S-ARMS OÜ-ga, kes viisid läbi neli koolitust (ca 120 inimesele) ning ning koostööd katsetati ka Yaroslava Aidat Mazuriga. 2022. aasta juunist otsustas Slava Ukraini jätkata koostööd organisatsiooniga PULSE, kes osutus parimaks ja võimekamaiks koostööpartneriks. Koostöö tulemusena koolitas PULSE 2022. aasta jooksul välja 3635 Ukraina sõdurit. Hinnatakse, et iga vastava väljaõppe saanud sõdur oskab elupäästvat esmaabi anda kuni kümnele kaassõdurile enda ümber. Seega on koolitustest eelduslikult kasu saanud ligi 36 350 sõdurit. Koolitusi on pakutud üle Ukraina, eriti Ida- ja Lõuna-Ukrainas ning vajadusel ka päris rindeäärsetes piirkondades. Koolitustest on osa saanud väga erinevad üksused: jalavägi, õhuvägi, piirivalve, mereväe kaitsjad, maavägi, territoriaalkaitse üksused, riigikaitse, politsei, turvateenistus jpt. Abi ja teadmisi on endiselt väga vaja ja seetõttu jätkati koostöös PULSE-ga Ukraina relvajõudude koolitamist ka 2023 aastal.
Sõja alguses osteti Eestist ja lähivälismaalt vanu kiirabiautosid ja transporditi need Ukraina erinevatele sõjaväeüksustele ja kohalikele haiglatele. Projekti vedas Tallinna Vanalinna Rotary klubi ja Slava Ukraini aitas logistika ja kiirabiautode vastuvõtjate leidmisega. Selliselt toimetati Ukrainasse 24. aprilliks 2022 46 täisvarustuses kiirabiautot.
Sõja edendes ja vastavalt rindelt tulnud tagasisidele mõisteti, et suure klassikalise kiirabiga ei ole kõige parem rinde lähistel toimetada, sest ta on hea märklaud vastastele ja tabamuse või kulumise korral on seda keeruline parandada.
Seetõttu sündis guerilla-kiirabi kontseptsioon: lihtne, kerge, vähese elektroonikaga, võimalikult töökindel kiirabiauto. Guerilla-kiirabi on mõeldud haavatute transportimiseks kehval maastikul ning seda on võimalik „igaühel“ parandada. Slava Ukraini juhendamisel ehitati kiirabiautode sisu vajaduspõhiseks. Kontseptsioon töötati välja koostöös Ukraina rindemeedikute, Silwi Autoehituse ja SA Põhja-Eesti Regionaalkiirabikeskuse vastutava kiirabitehnikuga. Kiiraabiautosid on viidud nii sõjaväele kui haiglatele.
Kümne auto valmimist toetas täielikult Merko Ehitus; hiljem hakati guerilla-kiirabisid ehitama Ukrainas kohapeal. Autode transportimisega on järjepidevalt aidanud Türi vabatahtlikud päästjad.
Guerilla-kiirabide projektile kulus 2022. aastal kokku 434 685,16 eurot annetajate raha. Kui esialgu ehitati ümber Eestis, siis hiljem juba Ukrainas kohapeal.
Projekt on algatatud koostöös Slava Ukraini, Kaitseliidu Toompea malevkonna ja OÜ Huum ühisprojektina. Raha koguti liikuva saunakompleksi jaoks, mis suudab teenindada tervet pataljoni.
Saunal on sõltumatu vee ja elektrivarustus eraldi toetusmasinaga. Sauna ette on võimalik panna püsti soojapuhuriga puhkeala telk, kus oleks võimalik riideid vahetada. Sauna juurde käib eraldi auto, mis tagab sauna veevarustuse.
MTÜ Slava Ukraini kaudu koguti raha ning saadeti Ukrainasse kaks sauna. Esimese sauna osas pani õla alla ka Kaitsevägi ning saun läks Karpatska Sitši pataljonile. Teine saun läks Krimmi-Tatarlaste pataljonile 2023. aasta alguses. Mõlemad pataljonid on vabatahtlikud pataljonid ning nende valikul küsiti nõu Eesti Saatkonnalt Kiievis.
Ajavahemikult 03.11-31.12.2022 koguti saunaprojekti jaoks 39 755 eurot. Kui esimese saunaprojekti eelarveks prognoositi 37,7 tuhat eurot, kulus tegelikult 14,6 tuhat. Kokkuhoid tuli eelkõige Eesti Kaitseväe annetatud veoautode ja pesumaja konteineri abil. Kokkuhoitud raha kanti üle järgmise saunakomplekti eelarvesse. Ülejäänud summa eest soetati 2023. aastal veel üks saun.
Tänasel päeval on sellest algatusest sündinud uus organisatsioon Saunad Ukrainasse https://saunas4ukraine.org/et
Heategevuskampaania „Lootuse jõulud“ käivitati koostöös Postimehega. Eesmärk oli kinkida 100 000 Ukraina rindejoonel ja vabastatud külades elavatele ukrainlastele abipakk, mis sisaldaks esmavajalikku toitu, hügieenitarbeid ning tekke ja patja.
Pakkide komplekteerimiseks kasutati nii eestlaste annetatud toitu kui ka Ukrainast ostetud toiduaineid ning hügieenitarbeid. Tekid ja padjad toodeti Dnipro tehases ning ka abipakid komplekteeriti Ukrainas, et toetada Ukraina majandust pakkudes sealsetele inimestele stabiilset sissetulekut.
Abipaki sisu: tatar, riis, kiirkaerahelbepuder, pasta tomatipasta, kauasäiliv piim, jahu, sool, suhkur, päevalilleõli, lihakonservid, kalakonservid, šokolaad, tee, hambaharjad, hambapasta, seep, šampoon-dušigeel, majapidamisseep, soe tekk ja padjad, kauapõlevad küünlad, tikud, taskulamp ja lisapatareid taskulambile. Lisaks pandi pakkidesse koostöös Reet Linna algatatud kampaaniaga eestlaste kootud villaseid sokke, kindaid, mütse ja salle.
Kokku õnnestus koguda kampaania läbiviimiseks 1 334 139.12 euro eest annetusi, mille eest soetati 18 600 abipakki 37 200 inimestele. Abipakki jagati 2022. aasta lõpus 2023. aasta alguses rindeäärsetes piirkondades elavatele inimestele (Izjum, Balakliya, Bahmut, Herzon, Hulyaipol, Orhiv, Nikopol, Marganets).
Terve aasta jooksul laaditi Ukraina suunas liikuvad autod täis ukrainlaste soovitud meditsiinitehnikat, hügieenitarbeid, toitu jms Ukraina inimeste soovitud esemeid. Spetsiifilisemad vahendid osteti (nt žgutid), kuid koguti ka mitmesuguseid esemelisi annetusi. Vajaminevate esemete nimekirjad olid Facebookis ja kodulehel üleval ning inimesed said esemeid tuua erinevatesse annetuspunktidesse. Ukrainasse annetatud esemete nimekiri on siin.
Lisaks ülaltoodule viidi 2022. aastal Ukraina erinevatele väeosadele 32 nelikveolist autot, mis olid mõeldud esmajoones rindejoonele erinevate esemete ja sõdurite transportimiseks.
Ukraina sõduritele saadeti esemeid ja toitu, mis oli eestlaste annetatud või annetuste eest ostetud.
2022. aastal toetas MTÜ Slava Ukraini Eesti riigi poolt Ukrainasse viidud moodulhaigla (mille kogumaksumus on ca 8 miljonit eurot) varustuse soetamist 120 000 euro eest (mh hingamisaparaadi soetamine).
2023. aasta varakevadel lahvatas Eestis ja Ukrainas skandaal, mis puudutas teatud partnerite rahakasutust Ukrainas. Nende tegevuste ning nendeks tegevusteks kasutatud annetuste kohta viidi kevadel läbi revisjon ning Eestis ja Ukrainas käib kriminaaluurimine.
2023. aasta suvest toimusid organisatsioonis mitmesugused muudatused: tööle asus uus juht ning korrastati tööprotsesse, et viia oma tegevused kooskõlla vabaühenduste eetikakoodeksiga. Selgelt on kokku lepitud üldkogu, nõukogu ning juhatuse rollid, et vastutuspiirid oleks selged, võimude lahusus ning finantsvahendite kontroll tagatud. Slava Ukraini ei tööta enam Ukrainas nende partneritega, kelle suhtes käib kriminaalmenetlus.