MTÜ Slava Ukraini tegevuste ülevaade augustis

 • Augustis võttis PULSE lahingumeditsiini koolitustest osa 1793 sõdurit. Käesoleva aasta maikuust alates PULSE koolituse läbinud ning omandanud elupäästvad esmaabivõtted 4317 sõdurit. Augustis on koolitusi läbi viidud järgmistes oblastites: Odessa, Mõkolaivi, Dnipropetrovski, Donetsk, Zaporižžija, Kirovohrad, Kiiev, Zitomõr, Rivne.
 • Koostöökokkuleppe raames toetab Slava Ukraini PULSEt 132 030 euroga ning plaanis on koolitada 8100 sõdurit. Lahingumeditsiini koolitused õpetavad elupäästvaid esmaabivõtteid lahinguväljal. Hinnatakse, et iga koolituse läbinud sõdur suudab päästa enda ümber kuni 10 inimese elu. Koostöö käigus jätkatakse koolituste pakkumist 2024. aasta jaanuarini.
 • Augusti alguses andsime Ukrainasse saatmiseks Kaitseväele üle sõjaliseks maskeeringuks kasutatavad kamuflaažvärvid. Kuna MilSpray kamuflaažvärv on tavapärase pasta asemel sprei kujul, saab selle kiirelt ja efektiivselt peale kanda, kui olukord seda nõuab – maskeeringu kasutamine on sõduritele eluliselt oluline, et nad vaenlase jaoks märkamatuks jääksid. Kokku saadab MTÜ Slava Ukraini Ukrainasse 24 000 purki MilSpray kamuflaažvärve, mis aitavad kaitsta Ukraina sõdurite elu. Hoiame projekti kulgemisel silma peal ning järgmise sammuna ootame uudse lahenduse osas Ukraina sõduritelt tagasisidet.
 • Oleme tegelenud Tallinna lao korrastamisega ning annetanud sinna jäänud esemeid. Augusti keskpaigas saatsime Ukraina poole teele 130 õhukest madratsit, mis lähevad kasutusse stabiliseerimispunktides Donbassi piirkonnas. Lisaks saatsime Ternopili värbamise- ja väljaõppekeskusele 8 arvutit, 8 klaviatuuri ja hiirt ning 16 monitori. Rahvusvahelise leegioni väljaõppekeskusesse Lvivi jõudsid MTÜ Slava Ukrainilt lisaks veel 5 arvutit, 5 klaviatuuri ja hiirt, 10 monitori.
 • MTÜ Slava Ukraini alustas taas rindekiirabide projektiga, mille käigus saadetakse novembriks Ukrainasse 18 guerilla-kiirabisõidukit. Ühe sõiduki esialgseks maksumuseks on arvestatud 12 200 eurot, mille eest soetatakse vajaminevad sõidukid, ehitatakse need ümber guerilla-kiirabideks, transporditakse Ukrainasse, tehakse hooldusremont ning tagatakse autole lisaks neljale rehvile ka kaks varurehvi. Augusti lõpu seisuga oleme soetanud kolm autot, millest kaks on Ukrainas ümberehitustöödel. Ootame autodele veel viimaseid varuosi ja rehve. Kolmas auto on Tallinnas hooldusesse. Ukrainas teeme projekti praeguses faasis koostööd erinevate autoremonditöökodadega, et uurida nende kogemuse kohta ja võrrelda hindu. Samuti ostame rehve, korvraamid ning oleme saavutanud kokkuleppe ettevõttega Bustruckparts (www.bustruckparts.com), kes eraldab meile lammutusele minevatest bussidest klappistmed. Klappistmed lisame bussidesse meedikute ja kergemalt haavatute istmeteks. Igasse bussi läheb neid vastavalt üksuse soovile 2-3.
 • Augusti lõpus viis Kaitseliit Ukraina 112. ja 116. brigaadidele vajaminevat varustust, mis soetati MTÜ Slava Ukrainile tehtud annetuste toel. Kaitseliitlaste eestvedamisel ja MTÜ Slava Ukraini rahastusega soetati erinevaid varustuselemente: näiteks vaatlusseadmeid, kaugusmõõtjaid ja droone, mis toimetati võitlejatele, keda Kaitseliit käesoleva aasta kevadel välja õpetas. Kokku soetati ja anti üksustele üle varustust 100 000 euro eest.

MTÜ Slava Ukraini organisatsioonisisesed muudatused

 • Guerilla-kiirabide projekti elluviimiseks täienes Slava Ukraini meeskond: Ukrainas asus 9. augustist projekti vedama Erko Laidinen.
 • Võeti vastu MTÜ Slava Ukraini põhikiri, mis täpsustab organisatsiooni organite: üldkoosoleku, nõukogu ja juhatuse rollid ja vastutuse.
 • Kutsume MTÜ Slava Ukrainiga liituma uusi liikmeid. Eriti on oodatud inimesed ja ettevõtted, kes tahavad kaasa rääkida, kuidas nende annetust kasutatakse, milliseid projekte Slava Ukraini ellu viib ning milline peaks olema organisatsiooni tulevik. Lisainfo Slava Ukraini kodulehel.

Annetused

 • 9. mai seisuga, mil MTÜ Slava Ukraini juhatuses toimusid muudatused, oli organisatsiooni kontodel annetusi ligikaudu 664 000 euro väärtuses.
 • 9. maist kuni augusti lõpuni on MTÜ Slava Ukrainile annetusi tehtud ligikaudu 47 700 euro väärtuses. Nii Eestis kui Ukrainas on jätkuvalt käimas kriminaalmenetlus, et uurida kuni märtsini 2023 MTÜ Slava Ukraina Ukraina toetuseks kulutatud annetuste kasutamist.

MTÜ Slava Ukraini on 2022. aastal asutatud avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mille eesmärk on Ukraina sõjaväe ja tsiviilelanikkonna toetamine elu säästva ja päästva abiga. Oma eesmärkide saavutamiseks pakub MTÜ Slava Ukraini Ukraina sõjaväele abi meditsiiniliste tegevuste korraldamiseks rindel ning pakub Ukraina sõjaväele ja tsiviilelanikele oskusi, teadmisi ja vahendeid sõjakahjudega toimetulemiseks.